SEAFENNEL4MED: Budućnost mediteranske poljoprivrede počinje s motrom

Uspješan završetak PRIMA međunarodnog projekta

Nakon 36 mjeseci intenzivnog istraživanja i euro-mediteranske suradnje, SEAFENNEL4MED projekt uspješno je završen. Projekt se fokusirao na razvoj organskih i održivih sustava uzgoja motra/petrovca (Crithmum maritimum L.), samonikle i otporne biljke koja je postala središte razvoja inovativnih strategija za suočavanje s ekološkim i klimatskim izazovima Mediterana. Financiran s 964.600 € prema PRIMA 2021 pozivu, SEAFENNEL4MED je razvio napredne uzgojne modele za poboljšanje agrobiodiverziteta, poljoprivredne profitabilnosti, cirkularnosti i prilagodbe klimatskim promjenama uzgajivačima motra diljem mediteranske regije.

Međunarodni konzorcij za održivu inovaciju

Projekt je koordiniralo Politehničko sveučilište u Marcheu (UNIVPM), u suradnji s konzorcijem sa sljedećim partnerima:

Centar za istraživanje hrane i prehrane (CREA; Italija),

Sveučilište u Splitu (UNIST) i Institut za jadranske kulture (IACKR) (Hrvatska)

Sveučilište u Brestu (UNIBO, Francuska)

Nacionalni istraživački institut za ruralno inženjerstvo, vodu i šume (INRGREF, Tunis)

Sveučilište u Izmiru (UNIEGE, Turska)

tvrtka Rinci Srl – talijanski proizvođač koji je pionir u uzgoju petrovca.

Ključni rezultati projekta

Otporniji ekotipovi: Selekcija ekotipova motra s visokom tolerancijom na sušu i slanost, idealno prilagođenih mediteranskom podneblju.

Inovativni ekološki uzgoj: Razvoj održivih sustava uzgoja koji povećavaju produktivnost uz smanjen utjecaj na okoliš.

Proizvodi s dodanom vrijednošću: Stvaranje inovativnih ekoloških prehrambenih proizvoda na bazi motra, u skladu s rastućim potražnjom potrošača za zdravom i prirodnom hranom.

Poljoprivredna kružna ekonomija: Valorizacija nusproizvoda uzgoja za nutraceutske svrhe te kao gnojiva.

Mjereni utjecaj: Procjena ekonomskih, društvenih i ekoloških koristi s izravnim posljedicama na održivost opskrbnog lanca.

Komunikacija i umrežavanje: Široka diseminacija rezultata na lokalnoj i međunarodnoj razini, uključujući poljoprivrednike, istraživače, poduzetnike i kreatore zakonske regulative.

Pogled u budućnost

SEAFENNEL4MED po svom završetku ostavlja dragocjeno nasljeđe znanja, rješenja i suradnji, pozicionirajući motar kao simbol mediteranske agroekološke otpornosti i inovacija. Projekt je dao značajan doprinos strategiji EU-a u području osiguravanja nultog onečišćenja, nudeći nove mogućnosti za povećanje prihoda i osiguravanje stabilnosti proizvodnje uzgajivača u područjima pogođenim klimatskim promjenama.